Sign in to follow this  
Marcin

Poprawne rozstawienie zestawu kina domowego względem słuchacza.

Recommended Posts

Witam serdecznie, poniżej przedstawiamy poprawny rozstaw głośników w różnych konfiguracjach:

 

 

Zestaw w systemie: 5.1

129024.jpg

 

 

Zestaw w systemie:

7.1

129025.jpg

 

 

Na chwilę obecną są to najczęściej spotykane zestawy, niebawem rozbudujemy temat, oczywiście zapraszamy do aktywnej dyskusji, być może wyżej przedstawione schematy da się udoskonalić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Ustawienie kolumn nie jest taką prostą sprawą i nie da się tego ustawić jednoznacznie dla wszystkich modeli i pomieszczeń. Każdy z nas dąży do tego by żadne dźwięki nie były w żaden sposób tłumione i podbijane przez otaczające nas pomieszczenie i przedmioty w nim przebywające. Prawidłowe ustawienie kolumn możemy opisać w kilku punktach:

 

1.Odległość i ustawienie głośników przednich

 

Kolumny przednie powinny być oddalone w razie możliwości w identycznych odstępach od ścian tylnych i bocznych. Kolumny te powinny również znajdować się na identycznej wysokości, tak by jedna z kolumn nie stała niżej a druga znacznie wyżej. Negatywny wpływ na dźwięk ma również stawianie kolumn w narożnikach pokoju, chyba że naszym celem jest np. podbicie basu (szczególnie w kolumnach z tylnym bassreflexem). Zaleca się by kolumny stały bliżej np. telewizora niż bliżej ścian bocznych. Zaleca się by odległość pomiędzy kolumnami frontowymi wynosiła od 2 do 3,5 metra w zależności od wielkości pomieszczenia. Ustawione kolumny powinny tworzyć z miejscem odsłuchu trójkąt równoramienny.

 

2.Ustawienie głośników tylnych

 

Tutaj zasady są bardzo podobne w stosunku do głośników przednich. Powinniśmy postępować w analogiczny sposób, z jedną różnicą. Kolumny efektowne powinny być oddalone od siebie znacznie bardziej niż w przypadku kolumn przednich i powinny znajdować się mniej więcej na wysokości uszu słuchacza.

 

3.Głośnik centralny

 

Prawidłowe miejsce ustawienia głośnika centralnego powinno znajdować się w połowie wysokości naszych kolumn przednich. Sytuacja taka jednak nie zawsze jest możliwa do osiągnięcia ze względu na np. umiejscowienie telewizora. Dopuszcza się zatem by w takich przypadkach różnica w odległości od środka kolumn nie była większa niż maksymalnie 50cm. Dodatkowo jeżeli kolumna stoi blisko telewizora, musi być ekranowana by nie powodować zakłóceń (większość kolumn centralnych produkowanych obecnie jest ekranowana).

 

4.Ustawienie subwoofera

 

Ucho ludzkie nie jest w stanie wychwycić kierunku niskich tonów dlatego nie ma znaczenia czy subwoofer będzie stał z przodu czy z tyłu naszego pomieszczenia. Może stać nawet obok ściany bocznej. Jedyną uwagą do której powinniśmy się dopasować jest fakt, by nie stawiać głośnika niskotonowego w rogu naszego pokoju, ponieważ takie ustawienie spotęguje ilość basów co w większości wypadków nie jest dobre. Odstępstwem od tej zasady jest jednak sytuacja gdy nasz subwoofer jest niewystarczający i chcemy podkreślić niskie tony. Wówczas ustawienie subwoofera w rogu będzie jak najbardziej poprawne.

 

 

Dodatkowo poprzez odpowiednie ustawienie kolumn mamy możliwość wpływu na dźwięk wydobywający się z kolumn. Na początku skupmy się może na wysokich tonach. Zastanówmy się więc co chcemy osiągnąć, czy chcemy nieco stłumić górne pasmo, czy nieco bardziej je podkreślić. W przypadku gdy nasz górny rejestr jest przebarwiony, możemy delikatnie odwrócić nasze kolumny w stronę zewnętrzną pomieszczenia lub skierować je bezpośrednio na wprost. Osoby, którym odpowiada wysokie pasmo, lub chcą je dodatkowo podkreślić, powinny skierować kolumny frontowe bezpośrednio w stronę miejsca odsłuchowego, do wewnątrz pomieszczenia.

 

Kolejnym elementem który możemy zmienić w naszym systemie jest ilość basów. By dodatkowo zwiększyć ich ilość powinniśmy przystawić subwoofer bliżej rogu pokoju oraz podsunąć kolumny frontowe bliżej ściany. By ograniczyć ilość basów powinniśmy postąpić na odwrót.

 

Ostatnim elementem na który musimy zwrócić uwagę jest akustyka pomieszczenia. Tutaj zasada jest bardzo prosta. Na każdej z naszych ścian musi się coś znajdować co będzie absorbowało dźwięk. Meble, kwiatki, obrazy, wszystko co zniweluje echo pomieszczenia które jest najgorszą zmorą akustyków i nie ma nic wspólnego z dobrym dźwiękiem. Ważnym elementem jest również wykładzina lub dywan, który powinien być jak najgrubszy i najbardziej włochaty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this