lawek

Marantz SR4002

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem świeżo upieczonym posiadaczem amplitunera Marantz SR4002. Jest to mój pierwszy poważny sprzęt audio i mam w związku z tym kilka pytań.

Naczytałem się na różnych forach o bi-ampingu i bi-wiringu. I czy mój sprzęt to umożliwia? Próbowałem się pobawić z bi-ampingiem (podłączyłem drugim kablem fronty do końcówek surr-back) i przy automatycznym ustawianiu głośników (MRAC) sprzęt wykrył błąd podłączenia. Przy manualnych próbach ustawiania głośników było tak, że owszem fronty grały, ale wogóle bez niskich tonów (JAMO S606). Czy istnieje opcja uruchomienia tego typu podłączenia na moim Marantzu i jeśli tak, to czy wogóle odczuję jakąś róznicę? Nie jest to pomieszczenie odsłuchowe, a zwykły użytkowy pokój (20m2).

Co do bi-wiringu to podłączyłem fronty drugim kompletem przewodów do tych samych koncówek frontowych. Marantz sr4002 chyba nie posiada możliwości wykrycia tego typu podłączenia, ale kolumny grają. Nie wiem czy ładniej, ale lepiej się czuję psychicznie mogąc wpiąć 4 kable w swoje fronty, a nie 2 :).

Pytam Was jako ekspertów czy te podłaczenia coś mi poprawią jeżeli chodzi o jakość dźwięku? I czy bi-amping jest wogóle możliwy?

 

druga kwestia to głośniki. Jak pisałem są to JAMO S606 zestaw 5.0 bez wooferka (jeszcze). Ale fronty są wyposażone w głośniki niskotonowe umieszczone z boku kolumn, które ponoć mają delikatnie rekompensować brak wooferka. Mimo wszystko niskie tony są nadal słabo odczuwalne. Zaznaczam, iż nie słucham muzyki dyskotekowej czy innej, w której bas jest dominującym dźwiękiem, ale słoń mi na ucho nie nadepnął i nawet przy delikatnym orleańskim rocku z początku lat 90tych odczuwam jego brak.

Może wystarczy zmienić kabel głośników frontowych na taki posiadający dodatkową żyłe prowadzącą niskie tony? W chwili obecnej podłączone są Acoustique 2,5mm.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

I pozdrawiam serdecznie :)

 

Tomek S.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jeśli chodzi o połączenie bi-amping to niestety w tym amplitunerze nie ma takie możliwości. Podłączając np. niskie tony kolumny frontowej do wyjścia surr-back przy konfiguracji automatycznej nie mogło to działać, gdyż wychodzi tam tylko i wyłącznie sygnał do kolumn surround a nie frontowych, przy konfiguracji manualnej systemu stereo, sygnał głośników surround jest odłączany i dlatego nie było słychać niskich tonów.

 

W przypadku bi-wiringu wystarczy jedynie kupić odpowiedni kabel ewentualnie zrobić samemu, w którym ze strony amplitunera z dwóch żył będzie rozchodził się na cztery. Bi-wiring ma na celu aby sygnał głośnika niskotonowego zasilanego większą mocą nie zakłócił delikatnego brzmienia głośnika wysokotonowego. Więc przy odpowiednim połączeniu różnica powinna być słyszalna w przypadku wysokich tonów.

 

Pojawia się jedynie pytanie czy warto kupić cztery przewody przeciętnej jakości do bi-wirringu czy dwa ale z wyższej półki np. o czystszej miedzi lub o specjalnej konstrukcji uwypuklającej bas - jak w przypadku Profigolda PGC7254 wyposażonego w specjalną żyłę do niskich tonów.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się