mumia

Interkonekt optyczny a pozłacane 24 karatowym złotem złącza

Rekomendowane odpowiedzi

Cóż od wielu lat używam tej cudownej technologi i szczerze powiedziawszy jestem zdziwiony opisem "pozłacane 24 karatowym złotem złącza chronią przed korozją oraz poprawiają jakość styku" w http://sklep.rms.pl/index.php?p908,interkonekt-optyczny-toslink-bandridge-premium-sal5610-10m w związku z czym mam pytanie, jaka jest różnica między toslinkiem z plastykową uszczelnioną końcówką a tymże cudem techniki?. Jaki wpływ ma złocenie złacza na światło w światłowodzie? jakieś efekty rozszczepienia światła. Od lat używam tego samego przewodu zanabądzonego w realu za jakieś 40 zetów /teraz jest tańszy/ i nie stwierdzam jego jakiegoś ujemnego wpływu na dźwięk. Ponadto przez peien okres czasu był on raczej traktowany po macoszmu / dokładnie lezał sobie pozwijany w kłąb z innymi kablami w czasie remontu/ i niewiele mu to przeszkodziło, ale faktycznie osłonka została nie naruszona jakaś taka oporna na nim jest strasznie. Po podłączeniu pod ampli wystartował od razu nawet mu oczków nie przecierałem. Czy są jakieś realne /słyszalne/ powody kupowania droższego /min w sklep.rms to chyba 79 zeta/ interkonektu?. Oczywiście zakładając że nie mam nim zamiaru wody ze studni czerpać, czy też obdzierać "ze skóry"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sensie można się zgodzić, że informacja o pozłacanych złączach to pewnego rodzaju zabieg marketingowy, można powiedzieć, że robienie dobrego wrażenia przez firmę Bandridge bo przecież większość kabli podstawowej jakości są pozłacane to dlaczego toslinki miały by nie być. Tak czy inaczej budowa kabla oraz wtyku, toslink ma raczej nieznaczny wpływ na dźwięk, wydaje się, że chodzi bardziej o zwiększenie jego wytrzymałości (trwałości) zarówno przewodnika jak i samego wtyku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość

W tanich kablach typu TOSLINK używa się optycznych wyjść wykonanych z poliwęglanów. Różnice w przesyłanym dźwięku są tu zależne od jakości użytego materiału poliwęglanu plastiku i jakości wypolerowania wtyków. Niektóre droższe kable optyczne zakończone są przy użyciu włókna szkanego, co jest niewątpliwie lepszym materiałem. Z tego też powodu, kable optyczne zakończone przy użyciu włókna szklanego są sprzedawane za cenę dwu, trzykrotnie wyższą niż zakończone przy użyciu dobrej jakości plastiku. Tańsze kable wykończone plastikiem mają tendencję do dodawania pogłosów przy jednoczesnej utracie dynamicznych basów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o obudowy interkonektu do tematu które lepsze pewnie jeszcze wrócimy póki co zamiast 24K złota na obudowie z okazji 8 marca wolałem strzelić żonie złoto ale w innej oprawie. Nie rozumiem co z tym basem pewnie chudną 1 a tyją 0 ale fakt odbicia lustrzane w samym kablu podobno wprowadzają tam jakieś drobne opóżnienia w sygnale. Dodatkowo dochodzą pewne zjawiska fizyczne na skutek przepływu światła przez SIO2 ale także nie chce mi się wierzyć żeby przy tak małych częstotliwościach miały tu zastosowanie. Nie do końca także wierzę, że są one słyszalne bo nawet jak na kablu zagubi się 8 bitów to i tak przy przetwarzaniu w granicach  48kHz/24bit ma to marginalne znaczenie. Może się gdzieś teoretycznie zagubić dzwięk wysokotonowy ale nie cała fala basowa. Toslink został wymyślony do przenoszenia sygnałów do 125Mbps a wykorzystujemy z tego ok 10Mbps, Także na razie ma sporo zapasu.

 

Jak rozróżnić czy kabel ma końcówkę poliwęglanową cz szklaną, oprócz oczywiście testu ognia i innych tp. które zmuszają do rychłego ruszenia do sklepu?.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się