renovatio

Jaki amplituner lub wzmacniacz??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Jaki amplituner lub wzmacniacz polecilibyście kupić (najlepiej jak najtańszy) , abym mógł do niego podłączyć dwie kolumny o mocy 60Watt RMS 4ohm + głośnik niskotonowy(subwoofer) pasywny o mocy 200W RMS 4ohm.

Czy to jest możliwe??

 

Przejrzałem sobie allegro i zauważyłem że te tańsze sprzęty ,jak mają wyjście to na aktywny subwoofer.Widzę też że mają dość małą moc.

 

Czy to oznacza że przy zakupie tańszego wzmacniacza muszę się liczyć z tym ,że nie dam rady podłączyć subwoofera??

W tej chwili mam te kolumny podłączone do radia samochodowego. Czy nawet tani wzmacniacz poradzi sobie lepiej niż radio samochodowe??

 

Przeglądałem także posty na forum i np:

http://allegro.pl/item1157904811_wzmacniacz_denon_pma_320.html

 

widzę że ten wzmacniacz ma wyjście na 4 głośniki czy to znaczy że mogę podłączyć kolumny do wyjść A a subwoofer do B(zmostkować).

 

Przeparaszam że tak obszernie pisze ,ale troche nie mogę sie w tym połapać.

Jak chwile zajmowałem się car audio to poprostu był wzmacniacz 4 kanałowy 120W, dwa kanały podpinałem do głośników dwa mostkowałem do subwoofera i było ok. 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niskiej jakości sprzęt zaopatrzony jest zasadniczo w malutkie kolumienki które nie mają prawa pracować <100Hz stąd konieczność stosowania dodatkowego suba. Przy wyższej klasie sprzętu wielkość głośników głównych jest najczęściej dużo większa, a w związku z tym brak ograniczeń w przetwarzaniu basu. Stąd właśnie brak prededykowanego wzmacniacza do basu bo i po co? żeby się niepotrzebnie grzał? Rozwiązanie takie ma także drugą pozytywną cechę. Można sobie kupić subika "na miarę",a chyba wszystkie wzmacniacze KD mają możliwość sterowania subem aktywnym.

 

W większości przypadków mostkować wyjść w KD nie można, ale zależy to od konkretnego modelu. Nawet w CA nie wszystkie wzmacniacze dają się mostkować. KD i CA mają wspólne korzenie a zasada działania wzmacniacza jest jednakowa. Podział na klasy wzmacniacza w zależności od topologi układowej jest identyczny, a mostkowanie nadal odbywa się przez obrócenie sygnału w jednym kanale o 180 st.

 

Co do jakości sygnału nie wiem czy np. Panas DP25 ustępuje wiele średniej jakości zestawom KD ale nie ma kilku podstawowych rzeczy, które na chwilę obecną są już standardem w przetwarzaniu sygnału w KD, a są radia / a w zasadzie już systemy nagłaśniające/ które potrafią powalić sprzęt KD za kilka kzł.

 

Najtańszy zestaw w miarę markowego KD do CA to jednostka sterująca za jakieś 800zł + wzmacniacz 500 zł + kable przetwornica i inne pierdoły1500 minimum. Zestaw KD bez głośników  cena podobna a masz wszystko w jednym maks dwóch kawałkach.   

 

Co do tego Denona ma on faktycznie cztery wyjścia ale przełączane. Wzmacniacze ma tylko dwa. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

200zł to stanowczo za mało na wzmacniacz

nie znajdziesz takiego który spełni Twoje wymagania

 

Proponuję rozejrzeć się za kolumnami podłogowymi z odpowiedniego rozmiaru głośnikami niskotonowymi

do tego można będzie dobrać w miarę wydajny prądowo wzmacniacz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie nie mam  takiej kasy więc zostanę przy tych kolumnach co mam.

Pewnie zacznę od jakiegoś wzmacniacza stereo , potem subwoofer aktywny , a na końcu zastąpię te kolumny jakiś innym zestawem.

 

Jeszcze parę pytań.

Jak mam szukać wzmacniacza stereo w którym będę miał wyjście na aktywny subwoofer??

 

Czy po prostu będzie napisane , że ma takie wyjście , czy mogę go podłączyć do jakiegoś innego wyjścia występującego w wzmacniaczu jeśli tak ,to jak ono się nazywa??

 

Czy nawet jakiś starszy amplituner np:  http://allegro.pl/item1167914891_unitra_zrk_at_9100_glosniki.html

bądź wzmacniacz stereo lepiej poradzi sobie z tymi kolumnami niż radio samochodowe (w tej chwili mam je podpięte daje radę ale dużej rewelacji nie ma w RMS ma niby 20 Watt )

 

Dziękuje za uwagę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do wyjścia na subwoofer aktywny to musisz szukać gniazda typu RCA z podpisem (najczęściej) SUBWOOFER OUT lub coś w tym stylu. Jeśli natomiast podpis będzie znajdował się na terminalu to oznacza, że podpiąć można tylko sub pasywny.

 

Natomiast jeśli chodzi o napędzanie kolumn to jak najbardziej polecałbym wzmaka. Radia samochodowe mają z reguły impedację 4ohm, a pewnie Twoje kolumny mają 8ohm. To je spowalnia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kolumny są zrobione właśnie na głośnikach samochodowych (u-Dimension EL-6 Comp) i są 4 ohm.

Dlatego pytam czy ten amplituner Unitra (bo mogę go mieć ale wolę się upewnić) da lepsze efekty niż radio samochodowe(Jvc kd-g342)??

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zagra trochę lepiej, ale nie oczekuj od niego zbyt wiele. AT9100 powstało wieki temu a konstrukcja zastosowanych końcówek mocy już wtedy nie była niczym nowatorskim. Praca z obciążeniem 4 omowym kończy się najczęściej spaleniem bezpieczników w zabezpieczeniu. A jak nawet przeżyją to i tak z biegiem czasu do wymiany pójdą BDP286,BDP285

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się