Michaels

Oglądanie TV w systemie dźwięku przestrzennego a Dolby Pro Logic II

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem zielony w temacie kin domowych, więc stąd moje pytanie.

Czy mając takie kino domowe wyposażone w sytem Dolby Pro Logic uzyskam dźwięk przestrzenny podłączając go do komputera lub TV? W sklepie sprzedawca zapewniał mnie, że kino z tym systemem dźwięku pozwoli przerobić dźwięk stereo na przestrzenny. Czy to prawda? Czy będę mógł podłączyć kablem optycznym TV z kinem i odtworzy mi dźwięk przestrzenny? Albo podłączę kartę Creative Sound Blaster X-Fi do komputera i od niej kabel optyczny do kina. Znalazłem w sieci coś takiego:

 

"Dolby Pro Logic II jest to algorytm, który potrafi przekształcić

zwykły, analogowy, dwukanałowy dźwięk stereo w dźwięk przestrzenny 5.1. Dzięki

temu, podczas oglądania filmów ze ścieżką dwukanałową, dźwięk płynie ze

wszystkich głośników zestawu dźwięku przestrzennego, przy czym dźwięk o danych

częstotliwościach czy barwie poprzez cyfrowy procesor dźwięku rozprowadzany jest

do różnych kanałów (np. ludzki głos jest słyszalny głównie w głośniku centralnym). Wytwarza on sygnały sterujące do kanałów centralnego oraz tylnych poprzez

analizowanie informacji zawartych w stereofonicznym przebiegu.

Najniższe tony po odfiltrowaniu kierowane są do głośnika niskotonowego, tak

zwanego „subwoofera". Subwoofer można ustawiać w dowolnym miejsc

pomieszczenia; powodem jest fakt, że niskie dźwięki, wydawane przez Subwoofer,

praktycznie nie mogą być dokładnie lokalizowane przez ludzkie ucho.

Analiza odbywa się w cyfrowych procesorach i zapewnia dużą rozdzielczość

sygnałów oraz stereofoniczną grę głośników tylnych i to w dodatku pełnym pasmem. II-ga wersja nie potrzebuje nawet by sygnał miał

zapisane specjalne kody Dolby Surround, by dobrze go odtworzyć na pięciu

kanałach, nowy system można więc wykorzystać zarówno podczas oglądania filmów, kaset jak i oglądania programów z tunera satelitarnego i słuchania muzyki z płyt CD i radia" ?

 

Cytat pochodzi ze strony zsl.gda.pl/egzaminy/formaty_dzwieku.pdf

 

Chciałbym pooglądać jakieś mecze w systemie dźwięku przestrzennego, a niestety rzadko które są nadawane w 5.1. Gdyby Dolby Pro Logic II jakoś mi to ułatwił, chętnie zainwestowałbym w dobre kino domowe wyposażone m.in w ten system. Dzięki wielkie z góry za wszelką pomoc. Pozdrawiam :)

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem zielony w temacie kin domowych, więc stąd moje pytanie.

Czy mając takie kino domowe wyposażone w sytem Dolby Pro Logic uzyskam dźwięk przestrzenny podłączając go do komputera lub TV? W sklepie sprzedawca zapewniał mnie, że kino z tym systemem dźwięku pozwoli przerobić dźwięk stereo na przestrzenny. Czy to prawda? Czy będę mógł podłączyć kablem optycznym TV z kinem i odtworzy mi dźwięk przestrzenny? Albo podłączę kartę Creative Sound Blaster X-Fi do komputera i od niej kabel optyczny do kina. Znalazłem w sieci coś takiego:

 

"Dolby Pro Logic II jest to algorytm, który potrafi przekształcić

zwykły, analogowy, dwukanałowy dźwięk stereo w dźwięk przestrzenny 5.1. Dzięki

temu, podczas oglądania filmów ze ścieżką dwukanałową, dźwięk płynie ze

wszystkich głośników zestawu dźwięku przestrzennego, przy czym dźwięk o danych

częstotliwościach czy barwie poprzez cyfrowy procesor dźwięku rozprowadzany jest

do różnych kanałów (np. ludzki głos jest słyszalny głównie w głośniku centralnym). Wytwarza on sygnały sterujące do kanałów centralnego oraz tylnych poprzez

analizowanie informacji zawartych w stereofonicznym przebiegu.

Najniższe tony po odfiltrowaniu kierowane są do głośnika niskotonowego, tak

zwanego „subwoofera". Subwoofer można ustawiać w dowolnym miejsc

pomieszczenia; powodem jest fakt, że niskie dźwięki, wydawane przez Subwoofer,

praktycznie nie mogą być dokładnie lokalizowane przez ludzkie ucho.

Analiza odbywa się w cyfrowych procesorach i zapewnia dużą rozdzielczość

sygnałów oraz stereofoniczną grę głośników tylnych i to w dodatku pełnym pasmem. II-ga wersja nie potrzebuje nawet by sygnał miał

zapisane specjalne kody Dolby Surround, by dobrze go odtworzyć na pięciu

kanałach, nowy system można więc wykorzystać zarówno podczas oglądania filmów, kaset jak i oglądania programów z tunera satelitarnego i słuchania muzyki z płyt CD i radia" ?

 

Cytat pochodzi ze strony zsl.gda.pl/egzaminy/formaty_dzwieku.pdf

 

Chciałbym pooglądać jakieś mecze w systemie dźwięku przestrzennego, a niestety rzadko które są nadawane w 5.1. Gdyby Dolby Pro Logic II jakoś mi to ułatwił, chętnie zainwestowałbym w dobre kino domowe wyposażone m.in w ten system. Dzięki wielkie z góry za wszelką pomoc. Pozdrawiam :)

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli amplituner jest wyposażony w funkcję Dolby Pro Logic II to ma możliwość przekonwertowania sygnału stereo do WIRTUALNEGO 5.1 (bądź więcej) z jakiegokolwiek połączenia między urządzeniami, bez względu na to czy jest połączone kablem optycznym, jack-2xRCA, 2xRCA lub COAX. Jednakże należy pamiętać, iż jest to jedynie imitacja dźwięku przestrzennego. Zalecam zapoznanie się z poniższym materiałem:

 

http://rms.pl/odtwarzacze-blu-ray/dolby-true-hd-dts-hd-master-audio-kodeki-blu-ray

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli amplituner jest wyposażony w funkcję Dolby Pro Logic II to ma możliwość przekonwertowania sygnału stereo do WIRTUALNEGO 5.1 (bądź więcej) z jakiegokolwiek połączenia między urządzeniami, bez względu na to czy jest połączone kablem optycznym, jack-2xRCA, 2xRCA lub COAX. Jednakże należy pamiętać, iż jest to jedynie imitacja dźwięku przestrzennego. Zalecam zapoznanie się z poniższym materiałem:

 

http://rms.pl/odtwarzacze-blu-ray/dolby-true-hd-dts-hd-master-audio-kodeki-blu-ray

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się