selisek

Konfiguracja kina domowego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Powoli się przymierzam do zakupu porządnego kompletnego kina domowego.

 

Słucham różnej muzyki: rock, d&b, step, również spokojniejsze (chillstep), ale najbardziej chciałbym by kino pięknie grało przy muzyce kinowej, np. nagrania Two Steps From Hell.

 

Głośniki:

Po spędzeniu wielu godzin na przeglądaniu informacji, jestem raczej zdecydowany na zestaw Indiana Line Tesi - 540 czy 560? Nie wiem. Czy warto kupić zestaw z basso? Jak duża jest różnica pomiędzy tym subem a Roth lub Definitive? Poważnie zastanawiam się nad kupnem zestawu 5.0 i w późniejszym czasie dokupieniu porządnego suba.

 

Amplituner:

Proszę o dobór. Na tym forum spotkałem się z opinią, aby nie przesadzać specjalnie z mocą i polecano HK, Yamaha, Marantz, NAD. Raczej zależy mi na funkcjach multimedialnych.

Gdzie indziej znowu dużo pieniędzy pakują w amplituner do kolumn za 1500 PLN.

Proszę o optymalny dobór.

Cena ok. 2000 PLN. Jeżeli na prawdę warto jestem skłonny rozciągnąć budżet.

 

Kombajn multimedialny:

Zastanawiałem się nad kupnem odtwarzacza Blu-Ray, ale myślę, że laptop może sobie poradzić, stąd nasunęło mi się urządzenie typu coś takiego - http://sklep.rms.pl/index.php?p6999,xtreamer-sidewinder-unicorn-odtwarzacz-sieciowy-hdd.

Czy jest to dobry wybór?

 

TV:

To już muszę na innym forum chyba.

 

Kabelki:

Do wszystkiego. Pewnie ze 3 HDMI (TV, kombajn, laptop), 2 x Melodika 2,5 mm 2m, 1x Melodika 1,5mm 1m.

Pytania:

Nie wiem jaki do Suba.

Kolumny tylne - najlepiej by było mi je puścić w listwie. Wtedy nie będzie po równo, a słyszałem, że to niekorzystne. Podłogi raczej nie mogę ruszyć, stąd coraz bardziej oswajam się z myślą o kanale przez środek i dużym dywanie :) Znowu grubszy dywan będzie chyba lepszy dla akustyki niż gładka podłoga. Odległość do 7 metrów. Kabel Melodika 1,5 mm? czy już 2,5? W listwach to już będzie z 8 i 11 metrów.

 

Do kolumn tylnych przydadzą się stojaki.

 

Mam nadzieję, że nie za dużo tego i moje w miarę szybko nabyte informacje nie są porażająco głupie.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Zaczynałem od myśli o zestawie za 3 tys. PLN... chyba przez rok będę chodził głodny - jednak myślę, że przede wszystkim warto spełniać swoje marzenia :)

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zaczynając od początku.

 

Two steps from hell - uwielbiam, genialne na trening, dobierzemy coś pod tą muzykę!

 

Brakuje dość cennej informacji w Twoim opisie, a mianowicie powierzchni pomieszczenia. Generalnie skupiłbym się na TESI 560, a jeżeli szukałbyś tańszego rozwiązania to NOTA 550. Opcjonalnie TESI 540 jeżeli masz mniejsze pomieszczenie.

 

Nawiązując do amplitunera. Konsensus odnajdziesz kupując Onkyo TX-NR515. Genialny pod względem funkcjonalności, rewelacyjny w torze stereo i kinie domowym dźwiękowo. Osobiście uważam również, iż zakup odtwarzacza blu-ray nie jest złym pomysłem - tym bardziej iż nośniki są co raz tańsze. Oczywiście jeżeli posiadamy dużo plików to taki Xtreamera dużo wniesie do wygody w obsłudze naszego zestawu.

 

Kable. Rzecz, którą zazwyczaj dobieramy na końcu gdy znane są pozostałe części zestawu. W tym przypadku, zakładając że nasz wybór padnie na Onkyo oraz IL swobodnie można inwestować w Melodike. Na przód 4mm2, na tył 2mm2 lub 1,5mm2 w zależności od kolumn. HDMI proponuję Lindy - przykładowo ten przewód.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

 

Nie znam dokładnie wymiarów pomieszczenia i niestety nie mam jak zmierzyć. Myślę, że nie pomylę się jak powiem, że ma ok. 20 m^2, ze wskazaniem na mniej. 4 m szerokości x 5 m długości. Z drugiej strony ten sprzęt jest na lata, a mieszkanie, oraz pomieszczenie może się zmienić.

Myślę, że warto zainwestować w 560.

 

Bardzo dużo plików mam i będzie w formie cyfrowej na dysku, stąd pomysł z Xtreamer. Czy jest jakiś inny konkurencyjny produkt?

 

Odnośnie odtwarzacza Blu-Ray - pomyślę w przyszłości gdy już zacznę kolekcjonowanie dysków lub archiwa nie będą się mieścić na dysku :) Poradę będę miał w pamięci.

Z ciekawości - jaki odtwarzacz Blu-Ray byłby odpowiednim wyborem?

 

Dziękuję za poradę w sprawie amplitunera - nie mam ograniczeń jeżeli chodzi o jego wysokość, co jest dobre w jego wypadku, bo wydaje mi się, że jest dość wysoki. Poza tym bardzo mi się podoba.

 

Moje przewidywania odnośnie grubości kabli były oparte o schemat, który często załączacie do innych wątków na forum.

Czy mógłym prosić o wyjaśnienie zalet 4mm^2 na fronty?

Nie rozumiem komentarzu o tylne głośniki. Zestawy są 240+540+740 lub 240+560+740. Czy istnieją również zestawy 260+560+740? Jeżeli 240 zmienić na 260 to już rozumiem :) Ale nie widzę takich zestawów.

Rozwiązanie z równą odległością do kolumn tylnych jest jedynym słusznym? Rozuemiem, że nierówna długość kabli jest niedopuszczalna.

 

Jak wygląda historia z basoo830? Czy już domyślnie nie ma co kupować tylko odkładać na sub DT i ten punkt pomijamy?

 

Co znaczy IL?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zaczynając trochę od końca, pisząc IL miałem na myśli Indiana Line :)

 

Co do surroundów, to 240-stki będą zdecydowanie wystarczające. 260-tki zazwyczaj to są fronty do małych zestawów stereo. Nawiązując do plików to Xtreamer w swojej cenie jest rewelacyjny. Na prawdę na siłę zmuszeni bylibyśmy szukając jakiejś alternatywy.

 

Blu-ray - poleciłbym do kompletu Onkyo, chociażby temu by nie mieć 20 pilotów na stoliku;)

 

Podsumowując. Proponuję pozostać przy 560+240 z IL do tego Onkyo 515 i Xtreamer. Co do suba zdecydowanie warto poczekać i odłożyć na DT. Kable głośnikowe zdecydowanie Melodika - rewelacyjnie grają wraz z IL. Na przód koniecznie 4mm2.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytania pewnie:

Jakie kabelki na tył - 2 czy 1,5 mm^2 i do centralnego? Dlaczego tak duża różnica jest w cenie kabla z metra a kablem z końcówkami - jedyna sensowna odpowiedź to wykonanie bananków? Czy oferujecie usługę wykonania kabli z końcówkami na wymiar (myślę o głośnikach tył)?

Stojaczki do tyłu?

 

Na przyszłość, bo na pewno nie będzie mnie stać na sub DT a chciałbym wiedzieć ile muszę odłożyć - kabelek do suba?

 

Gdzie pisać po wycenę?

 

Pozdrawiam,

Sebastian

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na tył 1,5mm2 będzie na prawdę wystarczający przy zastosowaniu TESI 240. Do centralnego zawsze taki jak na przód. Cały front powinien być dobrze zgrany, najlepiej identycznie podłączony. Kable konfekcjonowane zawsze są droższe o cenę wtyków oraz robocizny :)

 

Oczywiście można zamówić dowolne długości. Jeżeli chcesz taką wycenę to pisz na wojtek@rms.pl

 

Kabel do suba - wszystko zależy od długości:

 

http://sklep.rms.pl/index.php?k108,kable-do-subwoofera-rca-rca,,151,melodika

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sporawo za tą robociznę, ale wygląda to tak pięknie i profesjonalnie, że się serce raduje :)

 

No i jednak nie koniec pytań :P Ale to już ostatnie ostatnie.

 

Do Wojtka po wycenę kabli. A za wszystko? Też do niego?

 

Dziękuję bardzo za wszystkie informacje i pomoc :)

 

PS. Nie mogę się już doczekać, kiedy puszczę Two Steps From Hell z tego sprzętu :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się