erpac

Kolumny + amplituner

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

w najbliższym czasie planuję zakup kolumn oraz amplitunera. Na początku byłoby to 2.0, ale z możliwością rozwoju w przyszłości do pełnego kina. Sprzętu będę używał w 70% do filmów, w 30% do muzyki. Chciałbym jednak zapytać Was o radę, jako, że jestem totalnym laikiem w tym temacie. Im więcej czytam, tym bardziej zauważam waham się co do zakupu. Chodzi mi tutaj przede wszystkim o rozstaw kolumn w moim pokoju, a wyglądałoby to tak, jak na obrazku poniżej:

mwwnukn

 

Podstawowe info o pomieszczeniu:

- całe pomieszczenie ma 24m2(4x6), jednak miejsce odsłuchu to ok. 16m2.

Kolumny oznaczono na brązowo.

 

Kilka kwestii, które wyczytałem i mogą negatywnie wpływać na odsłuch (chciałbym Was zapytać czy faktycznie będzie słabo i niewarto stawiać takiego sprzętu w tym miejscu):

- odstęp od tylnej ściany kolumny do ściany za kolumną to ok. 15cm.

- jedna z kolumn w rogu pokoju. (ok. 20 cm do ściany bocznej)

- obok drugiej kolumny wysoka witryna (czy będzie działać jak al'a ściana?)

 

Sprzęt, który mnie zainteresował, to:

- Pylon Pearl 25 (słuchałem, odpowiadają mi bardzo)

- Yamaha RX-V479 (nie słuchałem/opieram się tylko na recenzjach w sieci)

 

 

Moje wątpliwości i pytania do Was:

1. Czy odległość pomiędzy tylną ścianą za kolumną wpłynie negatywnie na dźwięk, szczególnie z uwagi na bass refleks umieszczony z tyłu kolumny?

2. Czy kolumna w rogu to faktycznie bardzo zły pomysł, jak udało mi się wyczytać?

3. Czy wybrany przeze mnie sprzęt zagra dobrze w parze?

4. Czy warto inwestować od razu w głośnik centralny czy lepiej pozostać na 2.0 przez najbliższy czas? (rozbudowa do pełnego kina trochę mi zajmie, także czy jest duża różnica pomiędzy 3.0 a 2.0)

5. Czy warto iść w taki sprzęt z uwagi na mój rozstaw pokoju czy lepiej zainwestować w zupełnie coś innego?

 

Pozdrawiam i przepraszam za amatorskie pytania i język :)

eprac.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie warto byłoby odejść od narożnika o 10-15cm i koniecznie wysunąć czoło kolumn przed mebel rtv. Do tego zasłonić okno roletą lub firaną, zaś z drugiej strony jakiś kwiat na wysokości okna, lub chociaż przy kanapie.

 

ad1 - taka odległość od ściany może zdyskwalifikować odsłuch bo bas przysłoni reszte pasma

ad2 - bardzo zły

ad3 - amplituner kina przydałby się zdecydowanie mocniejszy, ten nie jest zupełnie przyszłościowy i słabo sobie poradzi z jakimikolwiek podłogówkami. warto zerknąć na tanie modele Harmana

http://sklep.rms.pl/harman-kardon-avr-151s-avr-151s-amplituner-5-1-ze-spotify-connect

 

ad4 - w filmach głośnik centralny wymiata, ma kapitalne znaczenie

ad5 - opcją jest pójść w monitory i subwoofer, w kinie domowym zyskasz lepszy bas niż w podłogówkach, weźmiesz większe monitory z przednim bas refleksem i postawisz je na podkładkasz filcowych na komodzie to odsuniesz je od narożnika.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

 

Czy wybór podłogowych z bass-refleksem z przodu nadal będzie "słaby", z uwagi na ułożenie kolumn w rogu i blisko ściany tylnej?

 

A co powiesz/powiecie na ampli: ONKYO TX-NR545

monitory: Monitor Audio BX2?

 

Co byś polecał z monitorów w cenie 1400-1500zł max. za parę?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podłogówki z przednim bas refleksem to dużo lepszy pomysł. Z Onkyo bardzo dobrze zgrywa się Indiana Line, która słynie z fenomenalnych monitorów

http://sklep.rms.pl/indiana-line-tesi-260-n-tesi260n-kolumny-stereo-surround-czarne-2szt

 

Ale i podłogówek z przednim bas refleksem

http://sklep.rms.pl/indiana-line-nota-550-c-nota550c-kolumny-podlogowe-wisnia-2szt

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Panie Stanisławie,

 

bardzo dziękuję za propozycję, mam nadzieję, że uda mi się ich odsłuchać. Czy jest coś jeszcze godnego polecenia w podobnej cenie? Czy warto dorzucić nieco do Topazów 20 czy one raczej nie sprawdzą się w kinie?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się