spanki

jamo studio 180/eltax universe - jaki wzmacniacz?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanie odnośnie doboru wzmacniacza do domowych kolumn. Wiem, temat rzeka, ale jestem laikiem w tych sprawach więc prosiłbym o pomoc profesjonalistów. Na różnych forach są różne informacje na temat doboru wzmacniacza, a najciekawsze jest to, że często kompletnie skrajne (wzmacniacz o większej mocy vs wzmacniacz o mniejszej mocy niż głośniki), plus do tego cała litania specyfikacji dotyczącej m.in. impedacji, mocy wyjściowej, mocy RMS itd.

 

Wracając do tematu:

posiadam 4 kolumny podłogowe:

 

2 x jamo studio 180

Moc ciągła (RMS): 100W

Moc szczytowa (muzyczna): 170W

Pasmo przenoszenia: 50-20000Hz

Impedancja: 4 - 8 Ohm

Otwory Bass-Reflex

 

2 x eltax universe front

System: 3-way bass reflex

Long term max power: 100 Watt

Short term max power: 200 Watt

Frequency range (+/- 4dB): 45 Hz - 20 kHz

Sensitivity (2,83V / 1M): 88 dB

Impedance: 4-8 ?

przy tych głośnikach dodatkowo jest informacja na stickerze: "do 130 wat RMS per channel"

 

przez ostatnie 12 lat wszystko ładnie grało w połączeniu z tym wzmacniaczem:

 

Renkforce HVA 8030

Impedance 4-8 ?

2 x 100 Watts Output

2x60W into 4?

2x45W into 8?

THD: 0.007%

Frequency response: 10 - 60000 Hz

 

niestety, ostatnio wzmacniacz powiedział dość.

 

i naszedł ten moment, że muszę w jego miejsce nabyć nowe urządzenie pozwalające grać głośno i przede wszystkim czysto. Po lekturze internetów i selekcji tego co dostępne, zdecydowałem się na wybór jednego z dwóch poniższych:

 

Pioneer a 10 (nowy)

Technics SU-A700MK2 (używany)

 

pytanie do Was: czy powyższe będą odpowiednie do głośników które posiadam? Jeśli tak, to który sugerujecie? nie ukrywam, że Tech to Tech, ale Pionek jest jednak nowy. Jeżeli jednak żaden z powyższych, to czy możecie zaproponować coś co będzie odpowiednie do mojego domowego soundsystemu?

Dodam na koniec jeszcze, że pod wzmacniacz podpięty będzie mixer Pioneer djm750, a na soundsystemie będzie grała głownie muzyka elektroniczna.

Budżet jaki chciałbym przeznaczyć to na zakup wzmaka to 500 - max. 600 zł.

 

Mam nadzieję, że rozpisałem to w miarę jasno, będę wdzięczny za pomoc/doradztwo w wyborze najoptymalniejszej opcji.

 

Dzięki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No więc zacznijmy od tego, że nie powinno łączyć się dwóch par kolumn różnych producentów do domowego odsłuchu. Kolejna sprawa, wzmacniacz typu Pioneer wyzionie ducha, gdy podłączysz mu dwa, tego typu obciążenia, bo w Twoim wypadku to obciążenie jest kluczem do rozwiązania problemu. Ogółem, to co robisz jest wbrew sztuce i wszelkim zaleceniom. Jeśli ma to być nagłośnienie imprezowe, większej powierzchni to powinieneś pójść w stronę profesjonalnych kolumn aktywnych. Jeśli zaś domowe nagłośnienie muzyczne, powinieneś wybrać jedną parę kolumn i dobrać do niej wzmacniacz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Sprzęt jest dedykowany do domu, ma grać głośno i czysto i tak było z posiadanym przeze mnie do tej pory RENKFORCE'm. Na jednej parze kolumn było zdecydowanie za cicho i nie było tej dynamiki dźwięku jak przy dwóch parach, dlatego podłączone są dwie pary. Czy może polecić Pan jakiś wzmacniacz, który udźwignie te dwie pary kolumn? Najchętniej jakiś używany do 600 PLN. Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się