Sign in to follow this  
lonek_rwl

Instalacja Audio w domu - 4 strefy

Recommended Posts

Dzień dobry Panie Stanisławie,

 

właśnie odebrałem od Pana przesyłkę z dwoma gniazdami naściennymi na 10 głośników. Otrzymałem również wizytówkę z informacją, że w razie pytań mogę zwrócić się do Pana na forum z prośbą o poradę.

 

Tak więc jestem w trakcie budowy domu i planuje całą instalację audio zawierającą kino domowe 5.1 w salonie oraz po 2 głośniki w jadalni, kuchni i tarasie. Łącznie więc będzie 10 głośników (11 subwoofer).

 

Do obsługi rozważam amplituner Marantz SR5012 - https://www.marantz.pl/pl/products/pages/productdetails.aspx?catid=hometheatre&subcatid=avreceiver&productid=sr5012

 

Amplituner ten posiada wbudowany multiroom, który pozwala odtwarzać dźwięk na raz z dwóch źródeł w dwóch strefach (np. film na zestawie 5.1 oraz radio na 2 głośnikach w kuchni stereo).

 

W związku z tym, że mam tych stref więcej (jadalnia, kuchnia, taras) wymyśliłem sobie, że podzielę łączenie instalacji na:

 

1. Salon 5.1

2 Jadalnia 2 + Kuchnia 2 + Taras 2

 

Po drodze kabli do jadalni, kuchni i tarasu planuje założenie regulatorów głośności naściennych z możliwością całkowitego wyłączenia pary głośników. Dzięki temu rozwiązaniu będę w stanie wyłączyć nagłośnienie w dwóch pomieszczeniach, zostawiając aktywną tylko jedną parę (np. wyłączam taras i jadalnię, słuchając w kuchni).

 

Zdaję sobie sprawę, że idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie dodatkowego wzmacniacza 4 strefowego, który w bezpieczny sposób rozdzielałby sygnał audio na jadalnie, kuchnie i taras nawet z możliwością załączenia we wszystkich strefach. Staram się jednak tego uniknąć ze względu na fakt, iż musiałbym za każdym razem wracać do wzmacniacza aby decydować o strefach oraz doszedłem do wniosku, że nigdy nie będę potrzebował dźwięku we wszystkich pomieszczeniach na raz.

 

Zwracam się więc z pytaniem czy mój plan na wzmacniacz + 3 regulatory naścienne będzie działał oraz jakie dokładnie regulatory zastosować. Planowałem zakup tych https://sklep.rms.pl/apart-audio-e-volst-evolst-nascienny-regulator-glosnosci-stereo-2x20w ale dziś zwróciłem uwagę, że mają "tylko" 20W mocy. Niestety na tych mocach to nie specjalnie się znam, dlatego zwracam się o poradę do Pana.

 

Pozdrawiam

K

Share this post


Link to post
Share on other sites

Regulatory głośności w każdym z pomieszczeń w drugiej strefie to najwygodniejsze rozwiązanie, jeśli nie chce Pan iść w koszty z zakupem dodatkowego wzmacniacza, i jak Pan słusznie zauważył, krępujące wycieczki gdy chcemy uruchomić kolejną strefę bądź dostosować poziomy głośności.

Do systemów z regulatorami potrzebuje Pan selektora, który utrzyma oporność na wzmacniaczu - jeśli będą grały trzy pary głośników w drugiej strefie, wzmacniacz nie wytrzyma obciążenia.

Dlatego proponuję do Marantz'a selektor:
https://sklep.rms.pl/artsound-svc-4-2-svc-4-2-selektor-przelacznik-switch-glosnikow-z-regulacja-glosnosci?campaign-id=10

Co do mocy regulatorów Apart'a - na jedną parę głośników jest on optymalny, podłączaliśmy go do pary kolumn AW6500 Definitive Technology i przy wyższych poziomach głośności nie miał problemu z redukcją sygnału.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this