Administrator

System YPAO w amplitunerach Yamaha?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy może ktoś wie na czym polega system automatycznej kalibracji YPAO wykorzystywanych w amplitunerach Yamaha?

Z góry dziękuje za pomoc!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość Shadow

Yapo jest to system stworzony przez Yamahe który automatycznie modyfikuje wyjściowy sygnał audio, aby optymalnie dopasować brzmienie do cech akustycznych danego pomieszczenia. Urządzenie wyposażone jest w wysokiej jakości mikrofon który umieszcza się w miejscu którym będziemy słuchali zestawu. Amplituner emituje tony testowe które następnie są analizowane w celu zoptymalizowania brzmienia w pozycji odsłuchu. Dzięki czemu otrzymujemy dźwięk najlepiej dopasowany do danego pomieszczenia.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam konieczność manualnch ustawień głośników po użyciu YAPO.

Poprawiłem m.in odległość suba."Ustawiło" mi odległość na 5.30m od miejsca siedzenia a faktycznie jest ok.3m (chyba że błąd odczytu spowodowany jest bliskim sąsiedztwem sofy).Decybelki też trzeba było dać trochę w górę. Zarówno u suba jak i w sorrundach.

Ale wiadomo że każdy ma swoje własne ucho ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

specjalnie aby napisać coś w temacie Yamaha YPAO RSC założyłem konto na forum.

W internecie jest bardzo mało informacji na ten temat. W jezyku Polskim własciwie zero. Co więcej ludzie którzy handlują amplitunerami Yamaha posiadają w tej tematyce poziom wiedzy niższy niż zero.

Pisze to z pełną odpowiedzialnością. Dociekałem tematu w wielu sklepach, oraz u głównego dystrybutora Yamaha w Polsce (Audio Klan). Za każdym razem albo brak wiedzy, albo wiedza błędna. Szok !!!

Sam jestem aktualnie posiadaczem amplitunera Yamaha AV RX -V679. Nie będę rozpisywał sie na temat samego amplitunera, a systemu który posiada czyli YPAO i co ważne wersja tego systemu - R.S.C. !!! To wielka różnica w porównaniu ze zwykłym YPAO.

Uważam że jest to najważniejsza i najlepsza cecha tego sprzętu.

W rozumieniu laików jest to system który po postawieniu mikrofonu i puszczeniu kilku dzików testowych dopasowuje brzmienie, odległości, głośności itd itp.

Taki system aktualnie udostępniaja praktycznie wszyscy producenci amplitunerów. Nic odkrywczego.

Jak najbardziej... ale najwazniejszą cechą tego systemu jest możliwość manualnej regulacji każdego z parametrów. I to posiada w takim zakresie tylko Yamaha i Ypao RSC

Dzięki temu oprócz własnych ustawień odległości, wielkości głosników, fazy czy głośności można również ustawiać equalizacje każdego z głosników z osobna !!!

Tak !!! i jeszcze raz powtarzam - można ustawiać w sposób parametryczny i praktycznie nieograniczony brzmienie każdego z głosników osobno.

Użytkownik sam wybiera tu frekwencje (w przedziale od 31hz do 16khz), szerokośc filtra Q, oraz to czy chce dany zakres podbić czy wyciąć - oczywiście płynna regulacja decybeli.

Jest to po prostu piękny parametryczny equalizer. Parametric EQ

Praktycznie żaden sprzęt nie pozwala na tak zaawansowaną regulacje. Wiekszość producentów umożliwia dodanie całego pasma Basu lub całego pasma Treble. Czasami pojawiaja sie graficzne equalizery - spoko, ale cóż to wszystko przy pełnym parametrycznym equalizerze !!! brawo yamaha !!! Najgorsze że nawet ludzie handlujący tym sprzętem nie maja pojęcia co sprzedają. przecież to największa zaleta tego sprzętu !!! Z tego co wiem, firma Denon też daje takie funkcje, ale tylko w najwyższych modelach swoich amplitunerów. Cena oczywiście jest zaporowa.

Funkcję tą docenią osoby które mają pojęcie o tym jak ustawiać brzmienie. Laicy niestety nic nie skumają. Niech zdecydują sie na zwykłą wersję YPAO albo skorzystają z funkcji auto.

Piszę to do osób które znaja sie na temacie - będziecie wiedzieli jak użyć tego sprzętu i będziecie bardzo zadowoleni.

Wszystko odbywa sie na ekranie podłączonego do amplitunera telewizora w bardzo przystępny graficznie sposób.

Jesli ktoś szuka sprzętu z parametrycznym korektorem to Yamaha ypao rsc jest wymarzonym rozwiązaniem dla niego.

W razie pytań piszcie - postaram sie raz na jakiś czas zajrzeć na forum.

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się