Gość

Wybór projektora i ekranu projekcyjnego

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Wybór projektora do kina domowego - jaką decyzję podjąć i co kupić?

 

Tak jak w przypadku wyboru telewizora omijamy pewne parametry, takie jak jasność pomieszczenia, żywotność lamp itp, tak w przypadku projektorów musimy zagłębić się w tą tematykę, aby wybrać odpowiedni dla nas sprzęt. W grę wchodzi kilka parametrów, które zaraz postaramy się Państwu wyjaśnić:

 

- Najważniejszym parametrem projektora jest kontrast. W tym wypadku zasada jest bardzo prosta, im wartość ta jest wyższa, tym lepiej dla nas ponieważ nasycenie barw będzie wierniejsze a kolory żywsze i mniej wyblakłe.

 

- Drugą wartością jest jasność, która połączona z wysokim kontrastem powinna być jak najniższa. Wartość tą da się logicznie wytłumaczyć. Zapewne nikt z nas nie chce mieć zbyt jasnego obrazu przy małym kontraście. Obraz wówczas będzie za mało detaliczny i nieczytelny.

 

- Rozdzielczość. Nad tym parametrem musimy się głębiej zastanowić. Wszystko zależy tutaj bowiem od wielkości ekranu na którym będziemy wyświetlać projekcje oraz od odległości w jakiej będziemy się znajdować od ekranu. W dzisiejszych czasach za normę przyjmuje się wartość HD Ready do standardowych zastosowań domowych. Niższa rozdzielczość będzie wystarczająca tylko w przypadku gdy mamy bardzo mały ekran. Rozdzielczość FullHD polecamy natomiast wszystkim tym, którzy mogą się cieszyć z posiadania ekranu pokaźnych wymiarów (ponad 2,5m) lub osobom, które siedzą na tyle blisko ekranu, iż dostrzegają pojedyncze piksele. Dobrej jakości projektor HD Ready możemy kupić już poniżej 4000zł, natomiast projektor Full HD to wydatek ponad 6000zł i wyżej.

 

- Żywotność lampy to czwarty parametr na jaki zwracamy uwagę. Liczba ta nim jest większa tym korzystniej dla nas, ponieważ dłużej będziemy się cieszyć z projektora bez jej wymiany. Proszę tylko w tym wypadku sprawdzić czy jest podawana wartość średnia czy maksymalna, ponieważ różni producenci różnie podchodzą do tego tematu.

 

- Rodzaje wejść i wyjść. W tym przypadku zasada jest prosta, im więcej wejść w naszym projektorze tym więcej rodzajów urządzeń możemy do niego podłączyć. Najważniejszymi wejściami są odpowiednio VGA oraz DVI (to właśnie pod te wejścia w 95% przypadków będziemy podłączać komputer), HDMI (jako coraz bardziej popularny standard, coraz częściej wykorzystywany w różnego typu urządzeniach), Component, SVHS oraz composite. Jeżeli nasz projektor ma te wejścia nie musimy się praktycznie obawiać, że nie uda nam się czegoś podłączyć do niego.

 

- Ostatnim bardzo ważnym elementem jest cicha praca projektora. Ten punkt nie wymaga objaśnienia, ponieważ nikt z nas nie chciałby słuchać szumu projektora podczas oglądania filmu.

 

Przykładowe projektory dedykowane do kina domowego znajdą Państwo na stronie:

http://sklep.rms.pl/index.php?d=szukaj&szukaj=do+kina+domowego&kategoria=136

 

Dodatkowo bardzo ważny jest ekran projekcyjny i o jego wyborze napisałem poniżej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wybór projektora do prezentacji multimedialnych - jaką decyzję podjąć i co kupić?

 

W przypadku zastosowań typowo firmowych, gdzie projektor służy nam raczej jako rzutnik przygotowanych wcześniej statycznych treści powinniśmy postępować nieco inaczej niż w przypadku wyboru projektora do kina domowego. Jeden parametr pozostaje jednak bez zmian.

Chodzi mianowicie o stosunek kontrastu do jasności, chyli jak najwyższy kontrast w połączeniu z jak najmniejszą jasnością. Pozwoli nam to uzyskać najlepszą jakość obrazu przy nawet bardzo jasnym pomieszczeniu. Proszę w tym miejscu jednak pamiętać, że wysoka jasność nie przekreśla projektora a niektórym będzie ona nawet potrzebna. Mowa jest tutaj o ciemnych pomieszczeniach w których zbyt niska jasność spowoduje zbyt ciemny obraz. Dodać również należy iż w 99% projektorów wartość ta jest regulowana.

 

Drugim parametrem jest lampa i jej żywotność a nie tak jak było w przypadku projektorów do kina domowego, rozdzielczość. Niekiedy prezentacje w firmie mogą trwać długie godziny, dlatego tak ważne jest byśmy wybrali projektor z lampą dobrej jakości o długiej żywotności. Poza tym, gdy projektor w firmie jest często wykorzystywany możemy zwrócić uwagę na cenę lamp zamiennych do tego projektora, co pozwoli nam uniknąć zdziwienia przy jej wymianie, ponieważ koszt takiej lampy to wydatek od 500zł w górę aż do 2-3 tysięcy.

 

Rozdzielczość nie jest tutaj już tak ważnym elementem jak w przypadku wyboru projektora do kina domowego. W 90% zastosowań w firmach wystarczająca jest rozdzielczość 1024x768px. Za wyższą rozdzielczością powinniśmy rozejrzeć się w dwóch przypadkach, gdy mamy ekran dużych rozmiarów lub gdy zamierzamy wyświetlać duże ilości zdjęć i filmów. Do tego drugiego zastosowania możemy się nawet rozejrzeć za projektorem do kina domowego.

 

Ostatnim najważniejszym elementem są rodzaje wejść i wyjść. W tym przypadku, analogicznie jak w wyborze projektora do kina domowego, zasada jest prosta. Im więcej wejść w naszym projektorze tym więcej rodzajów urządzeń możemy do niego podłączyć. Najważniejszymi wejściami są odpowiednio VGA oraz DVI (to właśnie pod te wejścia w 95% przypadków będziemy podłączać komputer), HDMI (jako coraz bardziej popularny standard, coraz częściej wykorzystywany w różnego typu urządzeniach), Component, SVHS oraz composite. Jeżeli nasz projektor ma te wejścia nie musimy się praktycznie obawiać, że nie uda nam się czegoś podłączyć do niego.

 

Przykładowe projektory dedykowane do prezentacji multimedialnych znajdą Państwo na stronie:

http://sklep.rms.pl/index.php?d=szukaj&szukaj=multimedialny&kategoria=136

 

Dodatkowo bardzo ważny jest ekran projekcyjny i o jego wyborze napisałem poniżej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jaki ekran projekcyjny wybrać do mojego projektora?

 

Na początek musimy się zastanowić jaki ekran będzie nam potrzebny. Czy chcemy kupić ekran do zamocowania na ścianie, czy chcemy go postawić na statywie? Dodatkowo ekran może być rozwijanie ręcznie lub automatycznie. Tak jak przy odpowiedzi na powyższe pytania niestety nie możemy Państwu pomóc, tak przy wyborze ekranu z optymalna jasnością oraz właściwych rozmiarów jak najbardziej będziemy służyć radą.

 

Na początek zatem zacznijmy od wyboru właściwych proporcji ekranu i jego rozmiaru. Wyróżniamy trzy podstawowe proporcje obrazów: 1:1, 4:3 i 16:9. Pierwszy ekran jest ekranem typowo kwadratowym o równej wysokości i długości. Stosujemy go w przeważającej ilości do wyświetlania projekcji komputerowych oraz do prezentacji. Ekran nie ma zastosowania w wyświetlaniu filmów, ponieważ mało który jest nagrywany w takich proporcjach. Inaczej ma się sprawa z Ekranem o proporcjach 4:3. Jest to format który wszyscy doskonale znamy z telewizji typu PAL lub NTSC. Wyświetlimy na nim zatem obraz spełni wymagania standardowej telewizji oraz pozwoli również na wyświetlenie obrazu z komputera (nie wliczając rozdzielczości panoramicznych, gdzie obraz będzie zwężony). Ostatnia proporcja ekranu to 16:9. Jest ona dedykowana do telewizji wysokiej rozdzielczości, większości filmów nagranych na płytach DVD, Blue-Ray oraz wszystkich projekcji wyświetlanych w formie obrazu panoramicznego. Format ten jest zalecany do oglądania filmów ze względu na najlepsze proporcje. Oczywiście dany ekran musimy przede wszystkim dobrać do proporcji wyświetlanych przez projektor i to powinno być głównym czynnikiem decydującym o wyborze. Jeżeli jednak jeszcze nie podjęliśmy decyzji jaki projektor kupić możemy z powyższych wskazówek dopasować go do naszych potrzeb.

 

Kolejnym bardzo ważnym elementem decydującym o wyborze ekranu projekcyjnego jest jego powierzchnia i współczynnik odbicia światła. Standardowy ekran ma powierzchnię typu biały mat i jest on najczęściej używany. Stosując ten rodzaj powierzchni musimy liczyć się z tym, by do prawidłowego wyświetlenia obrazu, niezbędne jest całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Gdy nie jest to możliwe powinniśmy dobrać optymalną jasność ekranu, a przedstawia się to następująco: współczynnik 0,9 - 2,0 zalicza się do ekranów o niskiej jasności i są najbliższe ekranom kinowym. Gdy obraz nie jest dostatecznie jasny, należy zastosować ekran ze współczynnikiem o zwiększonej jasności, do 4,0. Natomiast wartość 9,0 - 13,0 to ekrany o wysokiej jasności. Te ostatnie pozwalają na oglądanie projekcji w przytłumionym świetle, stąd w praktyce lepiej sprawdzają się w prezentacjach biznesowych niż w kinach domowych. Z własnych doświadczeń wiemy, że w typowych kinach domowych najlepiej sprawdzają się ekrany ze współczynnikiem odbicia nie przekraczającym dwóch jednostek oraz o powierzchni MATT GREY. Przy dobrym zaciemnieniu pomieszczenia otrzymamy wówczas najlepszy efekt.

 

Jaką wielkość ekranu projekcyjnego zatem wybrać? Wielkość ekranu projekcyjnego powinna stanowić 1/2 odległości od miejsca w którym będziemy siedzieć oglądając obraz. Ta zasada pozwoli nam uniknąć sytuacji gdy kupimy za duży ekran i nie będziemy w stanie ogarnąć go wzrokiem. Dodatkową wskazówką jest fakt, że jeżeli przedstawiamy jakieś prezentacje dla naszych klientów usytuowanych przy stole, dolna krawędź ekranu powinna znajdować się tuż nad blatem stołu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się