kubus_puchatek9

głośniki do kuchni i łazienki w suficie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Prosiłbym o poradę, które głośniki wybrać, ponieważ jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o nagłośnianie. Na wstępie zaznaczę, że nie zależy mi na jakimś wypasionym sprzęcie, tym bardziej że głośniki te chciałem podłączyć do mini wieży Pioneer X-HM10 (w specyfikacji widnieje informacja 2x15W 1kHz 10% THD 4 ohms), która stoi na lodówce, a pozbyć się tych głośniczków z zestawu.

 

Co chcę zrobić : w mieszkaniu w kuchni (3mx3m), części wąskiej korytarza pomiędzy kuchnią (1mx3m) i łazienką (1,8m*1,8m) chciałbym zrobić nagłośnienie. Typowe do słuchania radia podczas gotowania w kuchni (bo lubię a żona nie bardzo ;) ), przejścia z kuchni do łazienki i przebywania w łazience. Myślałem zamontować w podwieszanym suficie w kuchni 2 głośniki, w łączniku 1 i łazience również 1.

 

Z tego co patrzyłem w sklepie internetowym myślałem o tych

http://sklep.rms.pl/index.php?p2382,glosniki-scienne-sufitowe-do-zabudowy-taga-harmony-tcw-100-r-tcw100r-2szt

 

 

Pytania dla znawców tematu i ewentualnie jeśli ktoś robił coś podobnego:

 

1) czy te głośniki mogą być obsługiwane przez w/w sprzęt (chodzi o parametry techniczne: W - wieża ma 2x15 a te głośniki zalecaną moc wzmacniacza 60, Ohmy - wieża 4 a głośniki 8 i inne na których się nie znam) czy to w ogóle będzie grało ?

 

2) czy nie będzie problemu gdy podłącze po 2 głośniki do każdego z wyjść (chciałem zastosować http://sklep.rms.pl/index.php?p4395,b-tech-bt-12-bt12-rozdzielacz-glosnikowy-splitter-przelacznik-selektor-1xin-2xout aby gdy gotuje w kuchni a się nie kąpie np wyłączyć w głośniki w łazience i korytarzu a zostawić w kuchni i na odwrót) ?

 

3) czy do łazienki musi być koniecznie inny głośnik wodoodporny? ten który wybrałem chciałem zamontować  z dala od prysznica i zlewu?

 

4) czy Przewód głośnikowy 2x 1,5mm2 - miedź 99,9 % czystości (PG215) w zupełności wystarczy czy musi być jakiś lepszy?

 

5) ewentualnie jakieś inne propozycje głośników za nieduże pieniądze ?

 

 

To tyle, trochę się napisałem  ;) , prosiłbym o jakieś rady. Tak jak pisałem na wstępie nie będę tu słuchał na pewno głośno muzyki to raz. Dwa - jakość nie musi być oszałamiająca, tym bardziej, że jak gotuje i tak przeważnie  cicho szumi pochłaniacz. Wiem, że np można kupić niezły amplituner używkę na allegro za małe pieniądze i coś bardziej zawojować ale tu nie o to chodzi, nie chcę dużego sprzętu w kuchni. Zestaw stereo mam już w salonie.

 

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź z naszego działu instalacyjnego

 

1. O ile niską moc można jakoś przełknąć to podłączanie 8 Ohm głośników pod 4 Ohm wzmacniacz nie jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście to połączenie zagra, tylko pytanie jak długo zanim spali się Pioneer.

 

2. Jeśli miałbyś 8 Ohm wzmacniacz to BT12 jest jak najbardziej słusznym rozwiązaniem

 

3. W teorii w pomieszczeniach gdzie występuje duża wilgotność powinno stosować się głośniki wodoodporne, ale nie wpadajmy też w paranoje łazienka to w końcu nie sauna czy basen. Gdy powiesimy głośnik w innym miejscu niż bezpośrednio nad wanną/prysznicem nie powinno stwarzać to problemu.

 

4. W Twoim przypadku będzie to instalacja stała (miejscami pewnie podtynkowa) więc nie powinno stosować się najtańszych przewodów, zwłaszcza w pojedynczej izolacji. Przekrój jest OK więc proponował bym przynajmniej przewód Cordiala CLS215.

 

5. Ewentualną propozycją jest zostanie przy tych głośnikach ale przy okazji zmienić wzmacniacz na 8 Ohm np. Pioneer SX-20

http://sklep.rms.pl/index.php?p11612,pioneer-sx-20-sx20-amplituner-stereo

 

Posiada on podwójną sekcję stereo więc nie będziesz musiał stosować rozdzielacza głośnikowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

 

1. O ile niską moc można jakoś przełknąć to podłączanie 8 Ohm głośników pod 4 Ohm wzmacniacz nie jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście to połączenie zagra, tylko pytanie jak długo zanim spali się Pioneer.

 

Dziękuje za zwrócenie uwagi na ten szczegół, każda uwaga dla laika jest cenna. Poczytałem trochę w internecie na ten temat i piszą że impedancja w głośnikach niby nie może być mniejsza od wzmacniacza, ale nie ma przeciwwskazań aby była wyższa. Czy rzeczywiście jeśli były by 4 lub 2 w/w głośniki może się spalić pioneer ?

 

Czy mógłby pan polecić jakieś inne głośniki, które były by odpowiednie ?

 

Dziękuje i pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zostać koniecznie przy swoim wzmacniaczu to widzę 2 wyjścia, albo podłączyć 4szt. TCW-100 bez rozdzielacza (dwa głośniki pod jeden kanał) wtedy ich impedancja spadnie do 4Ohm lub zastosować głośniki 4Ohm np. Visaton FR16WP z rozdzielaczem BT12. Jeśli chcesz żeby sprzęt służył ci przez długi czas to lepiej trzymać się specyfikacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się