lonek_rwl

Instalacja Audio w domu - 4 strefy

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Panie Stanisławie,

 

właśnie odebrałem od Pana przesyłkę z dwoma gniazdami naściennymi na 10 głośników. Otrzymałem również wizytówkę z informacją, że w razie pytań mogę zwrócić się do Pana na forum z prośbą o poradę.

 

Tak więc jestem w trakcie budowy domu i planuje całą instalację audio zawierającą kino domowe 5.1 w salonie oraz po 2 głośniki w jadalni, kuchni i tarasie. Łącznie więc będzie 10 głośników (11 subwoofer).

 

Do obsługi rozważam amplituner Marantz SR5012 - https://www.marantz.pl/pl/products/pages/productdetails.aspx?catid=hometheatre&subcatid=avreceiver&productid=sr5012

 

Amplituner ten posiada wbudowany multiroom, który pozwala odtwarzać dźwięk na raz z dwóch źródeł w dwóch strefach (np. film na zestawie 5.1 oraz radio na 2 głośnikach w kuchni stereo).

 

W związku z tym, że mam tych stref więcej (jadalnia, kuchnia, taras) wymyśliłem sobie, że podzielę łączenie instalacji na:

 

1. Salon 5.1

2 Jadalnia 2 + Kuchnia 2 + Taras 2

 

Po drodze kabli do jadalni, kuchni i tarasu planuje założenie regulatorów głośności naściennych z możliwością całkowitego wyłączenia pary głośników. Dzięki temu rozwiązaniu będę w stanie wyłączyć nagłośnienie w dwóch pomieszczeniach, zostawiając aktywną tylko jedną parę (np. wyłączam taras i jadalnię, słuchając w kuchni).

 

Zdaję sobie sprawę, że idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie dodatkowego wzmacniacza 4 strefowego, który w bezpieczny sposób rozdzielałby sygnał audio na jadalnie, kuchnie i taras nawet z możliwością załączenia we wszystkich strefach. Staram się jednak tego uniknąć ze względu na fakt, iż musiałbym za każdym razem wracać do wzmacniacza aby decydować o strefach oraz doszedłem do wniosku, że nigdy nie będę potrzebował dźwięku we wszystkich pomieszczeniach na raz.

 

Zwracam się więc z pytaniem czy mój plan na wzmacniacz + 3 regulatory naścienne będzie działał oraz jakie dokładnie regulatory zastosować. Planowałem zakup tych https://sklep.rms.pl/apart-audio-e-volst-evolst-nascienny-regulator-glosnosci-stereo-2x20w ale dziś zwróciłem uwagę, że mają "tylko" 20W mocy. Niestety na tych mocach to nie specjalnie się znam, dlatego zwracam się o poradę do Pana.

 

Pozdrawiam

K

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Regulatory głośności w każdym z pomieszczeń w drugiej strefie to najwygodniejsze rozwiązanie, jeśli nie chce Pan iść w koszty z zakupem dodatkowego wzmacniacza, i jak Pan słusznie zauważył, krępujące wycieczki gdy chcemy uruchomić kolejną strefę bądź dostosować poziomy głośności.

Do systemów z regulatorami potrzebuje Pan selektora, który utrzyma oporność na wzmacniaczu - jeśli będą grały trzy pary głośników w drugiej strefie, wzmacniacz nie wytrzyma obciążenia.

Dlatego proponuję do Marantz'a selektor:
https://sklep.rms.pl/artsound-svc-4-2-svc-4-2-selektor-przelacznik-switch-glosnikow-z-regulacja-glosnosci?campaign-id=10

Co do mocy regulatorów Apart'a - na jedną parę głośników jest on optymalny, podłączaliśmy go do pary kolumn AW6500 Definitive Technology i przy wyższych poziomach głośności nie miał problemu z redukcją sygnału.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się