Pitexx

Zmiana amplitunera Yamaha RX-V650

Recommended Posts

Witam. Bardzo proszę o pomoc.

Posiadam amplituner Yamaha RX-V650, do którego podłączone są kolumny Infinity Alpha 5HCS/II (ze wzglęu na zbyt mały pokój korzystam w tym momencie tylko z 2 przednich głośników + Subwoofer).

Niestety amplituner odmawia posłuszeństwa (bardzo rzadko udaje się go włączyć), dlatego noszę się z zamiarem kupna nowego.

Nie orientuję się za bardzo w tym temacie. Najważniejsze, żeby był zbliżony jakościowo do obecnego i posiadał Auto Kalibrację (tak jak YPAO Yamahy).

Cena ok. 1000 zł. W 95% wykorzystuję go do oglądania filmów.

Czy Yamaha RX-V383 będzie dobrym wyborem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko niestety ONKYO nie posiadają programów Cinema DSP oraz YPAO, które są dla mnie bardzo użyteczne :(

A tak poza tematem, czy amplituner nie posiadający dekodera Dolby Atmos np. wspomniany RX-V481 odczyta ścieżkę Dolby Atmos jako Dolby True HD czy w ogóle jej nie odtworzy?

Edited by Pitexx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dowiedziałem się, że jednak tak, Dolby Atmosa odczyta jako Dolby True HD.

Analogicznie jest w przypadku DTS:X, tzn. DTS:X jest downmixowany do DTS HD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jakaś bzdura. Dolby Atmos to kodek obiektowy, zaś DTS HD i Dolby True HD to klasycznie wielokanałowe kodeki. Nie ma takiej możliwości, ale praktycznie każda płyta Blu-ray z Dolby Atmos posiada klasyczną ścieżkę w DTS i Dolby dla starszych amplitunerów i może o to chodziło osobie, która przekazała taką informację.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cytaty z innych forów:

"Następna dobra wiadomość to to że jest zgodny wstecz, czyli starsze ampli odtworzą ze ścieżki DTS:X, DTS Core czy DTS-HD MA"

źródło: https://hdtvpolska.com/forum/topic/34988-dtsx-gotowy-stawić-czoła-dolby-atmos/

"Co nie znaczy,że film z Atmos nie "pójdzie" na ampli bez tego dekodera. Po prostu zostanie odtworzony z kompatybilnością wstecz tak jak to miało miejsce w przypadku DD EX/DTS ES"

"Ja mam konfigurację 7.2 w standardowym układzie, ampli bez obsługi Atmos i bez problemu odtwarzam materiał z "atmos" - tyle,że dźwięk jest przesyłany zgodnie z konfiguracją (brak głośników sufitowych). Na ampli wyświetla się np: DD true HD. Atmos to nie nowy format dźwięku a tylko rozszerzenie pola efektów przestrzennych - formaty są nadal dwa DTS HD/DD TrueHD. Zmienia się tylko ilość kanałów i nie zależnie czy dźwięk pójdzie w układzie 5.1/7.1 czy 5.2.1/7.4.1 (atmos) itp to zawsze będzie DTS HD lub DD TrueHD. Ampli zmiksuje odpowiedni ścieżkę wstecz (ilość kanałów i ich obsługa dla atmos/dts x).
Jedyne na czym "tracimy" nie mając w ampli obsługi Atmos/dts x i odpowiedniej liczby głośników to tylko wrażenia przestrzenne -  koder audio na płycie nie ulega zmianie jakościowo"

źródło: http://www.audiostereo.pl/dts-hd-master-atmos-dd_127177.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now